استرالیاگردشگری استرالیا

سوغات استرالیا

سوغات استرالیا را به یادگار با خود به وطن خواهیم برد. بنابراین اهمیت دارد که آن‌چه منحصر به استرالیا و استرالیایی‌ها است را بشناسیم تا انتخاب آگاهانه‌ای داشته باشیم.

البته ممکن است ساکن استرالیا باشید و خانواده، دوستان و عزیزان شما چشم انتظار شما باشند و بخواهید در طی سفر به میهن خود، برایشان هدیه‌ای ببرید. مسلماً چیزهای ارزانی که با عجله در فرودگاه بخرید، نمی‌توانند هدف شما را برآورده سازند. از این رو در این قسمت از مجموعه مقالات رادیو مهاجرت قصد داریم تا سوغاتی‌های این کشور را برای شما پارسی‌زبانان گرامی معرفی نماییم تا الهام‌بخش شما در انتخاب سوغات باشد.

پس با ما همراه باشید.

روسری‌های دست‌‌بافت استرالیا

«آمدم باز به دیدار تو، از راه سفر،عشق می آورمت، عشق، که سوغات من است!» فردوس اعظم، شاعر تاجیک

یکی از سوغاتی‌های منحصربه‌فرد کشور استرالیا، روسری‌های دست‌بافت مردم بومی استرالیا است. برای آن‌که عشق خود را به آنان‌که هنر و صنایع بومی را ارج می‌نهند و البته به آن علاقه دارند، ابراز کنید دادن چنین هدیه‌ای می‌تواند بسیار خوشحال‌کننده باشد.

روسری‌های دست‌بافت بومیان استرالیایی دارای شناسنامه هستند. بنابراین اطلاعات مربوط به این کار هنری و همچنین داستان هنرمند آن بر روی برچسب محصول ذکر شده است و آن را به هدیه‌ای بی‌نظیر و جالب تبدیل می‌کند. روسری‌های بافته‌شده توسط دستان هنرمند مردم بومی استرالیا، طرح، جنس، بافت و رنگ‌های خاص خود را دارند.

وجمایت (Vegemite)

وجمایت (Vegemite)

اگر قصد دارید تا از خوراکی خاص کشور استرالیا برای میزبانان خوش‌خوراک و شاید شکموی خود به سوغات ببرید، خرید این محصول بومی مربامانندِ غلیظ توصیه می‌شود که سرشار از ویتامین‌های گروه ب است.

سرگذشت وجمایت

داستان وجمایت به بیش از نود سال پیش باز می‌گردد. در سال ۱۹۲۲ میلادی یعنی زمانی که کمپانی فِرِد واکِر که بعدها به کرافت فود کمپانی تغییر نام داد، شیمیدان جوانی را استخدام کرد. شیمیدان نامبرده می‌بایست تا از مخمر آبجو محصولی مربامانند تولید کند که از ویتامین غنی باشد.

سرانجام پس از ماه‌ها آزمایش، دکتر سیرل پی کلیستر (Dr. Cyril P Callister) از مهندسان صنایع غذایی برجسته‌ی استرالیا موفق به تولید عصاره‌ی گیاهی خالصی شد که همانند مربا یا رب قابل مالیدن بر روی نان است.

بومرنگ بومی استرالیا

سوغات استرالیا

یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌های استرالیا بومرنگ‌های این کشور هستند. بومرنگ استرالیا می‌تواند به عنوان یکی از تزئینات اتاق نشیمن یا دفتر کار افراد استفاده گردد زیرا که نقوش و رنگ‌های خاص و زیبای آن‌ها کار دست مردم استرالیا است.

بنابراین اگر قصد دارید که برای یک سفر کاری یا تجاری سفر کنید، شاید بد نباشد که به عنوان پیشکش، بومرنگ‌های زیبای استرالیایی را خریداری نمایید که از صنایع دستی بومی – محلی این سرزمین هستند.

بومرنگ نماد شناخته‌شدهء بین‌المللی کشور استرالیا است. برای مردم بومی استرالیا، بومرنگ قدمتی به درازای فرهنگ بومی این سرزمین دارد و نماد مقاومت و پایداری محسوب می‌گردد. بومرنگ همچنین مظهر گردشگری و سفر است؛ در واقع بومرنگ استعاره از مفهوم بازگشت بازدیدکنندگان به وطن خودشان است.

بومرنگ، ابزار شکار با کاربردهای بی‌شمار

بومرنگ برای سرخپوستان بومی استرالیا هم‌زمان سلاح، ابزار شکار، ابزار حفاری و جزئی از مراسم‌های آنان بود. برخی از بومرنگ‌های استرالیایی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پس از پرتاب به سمت پرتا‌کننده بازگردند اما خیلی از آن‌ها هم به‌هیچ‌وجه این‌ طور نیستند.

قبیله‌های بومی طی هزاران سال به معاملهء بومرنگ در این قاره پرداخته‌اند. تجارت بومرنگ پس از سال ۱۷۸۸ میلادی نیز ادامه پیدا کرد. سرانجام نیز علاقهء اروپایی‌ها سبب شد که این وسیله برای خود به صنعت تجاری بزرگی مبدل گردد.

عروسک کانگورو و کوالا

سوغات استرالیا

فهرست سوغاتی‌های استرالیا بدون عروسک‌های نرم و بغل‌کردنی طرح کانگورو و کوالا ناقص است.

اگر یکی از این عروسک‌ها را با خود به یادگار ببرید، خاطرات سفر به استرالیا همیشه برایتان یادآوری می‌شود.

نکات خرید عروسک کانگورو و کوالا

اگر عروسک را برای کودکان یا خردسالان خریداری می‌کنید:

  • اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از قسمت‌های کوچک عروسک به سادگی جدا نشود که در گلو یا مجرای تنفسی کودک گیر کند.
  • عروسک را فشار دهید تا هیچ قسمتی از آن تیز یا برنده نباشد.
  • اسباب‌بازی باید از مواد یا اشیا تمیز و بی‌خطر برای کودکان تهیه شده باشد.
  • بررسی کنید که درزهای دوخت عروسک نیز کاملا محکم باشد.

کلاه استرالیایی آکوبرا (Akubra)

کلاه استرالیایی آکوبرا (Akubra)

کلاه‌های آکوبرا (اِکوبرِ) یکی از تمثال‌های خاص سرزمین استرالیا هستند. بیش از ۱۳۰ سال است که آکوبرا به تولید کلاه‌های شاهکار خزمانند در استرالیا می‌پردازد. کلمهء آکوبرا از یک واژهء بومی به معنای پوشش مخصوص سر گرفته شده است. امروزه این کلاه‌ها جزء جدایی‌ناپذیر فرهنگ استرالیا به حساب می‌آیند.

جنس کلاه‌های آکوبرا از مواد درجه‌ یک شبیه خز خرگوش است. دوام این کلاه‌ها آن‌قدر زیاد است که برای یک عمر باقی می‌ماند. کلاه آکوبرا در برابر باران، تگرگ یا تابش نور خورشید مقاوم است. ناگفته نماند که کلاه‌های آکوبرا همگی دست‌بافت و دست‌دوز هستند که طی یازده مرحله تولید می‌شوند. به همین دلیل است که بهترین کلاه‌های استرالیا با شهرت و اعتبار جهانی، برند آکوبرا است.

  • نکته جالب: کلاه مذکور مانند ضدآفتاب UPF 50 عمل می‌کند.

محصولات چرم کانگورو

اگر به تولیدات چرم علاقمند باشید، حتما از محصولات چرم کانگورو در استرالیا خوشتان خواهد آمد. محصولاتی نظیر کت، کفش، کیف و بسیاری چیزهای دیگر از پوست کانگورو تولید می‌شوند.

جالب است بدانید بادوام‌ترین چرم جهان از پوست کانگورو تولید می‌شود که اصلا با تولیدات چرمی پوست کروکودیل قابل مقایسه نیست.

  • نکته مهم: ذکر این مطلب درباره‌ی محصولات چرم تهیه شده از پوست کانگورو صرفا جهت اطلاع‌رسانی دربارۀ این تولیدات است و گروه تولید محتوای رادیو مهاجرت استفاده از چرم حیوانی را تبلیغ نمی‌کند.

کشتار حیات وحش در استرالیا کانگوروها

همه ساله میلیون‌ها کانگورو برای تولید کفش فوتبال شکار می‌شوند. البته دولت استرالیا شیوه‌نامه‌هایی را به شکارچیان توصیه‌ می‌کند.

به‌عنوان مثال اگر کانگوروها زخمی شده‌اند، باید با بریدن یا شلیک به سرکشته شوند. متاسفانه اگر کانگورویی کشته شود، بچه کانگوروهای یتیم دچار سؤتغذیه می‌شوند. دیوید بکهام فوتبالیست بنام انگلیسی از سال ۲۰۰۶ برای اعتراض به آزار و شکنجۀ حیوانات از محصولات چرم مصنوعی استفاده می‌کند.

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی جامع سوغاتی‌های مهم استرالیا پرداختیم تا برای انتخاب و خرید آن‌ها با مشکل روبرو نشوید. البته فرقی ندارد که ره‌آورد سفر استرالیا حتماً کلاه خز آکوبرا و یا خوردنی لذیذ وجمایت باشد، همین‌که به یاد عزیرانتان باشید، بهترین تحفه‌ای است که با خود به وطن می‌آورید.

شاهد این مطلب ترانۀ مشهور «سوغاتی» اردلان سرافراز است که مصرعی از آن را این چنین سروده است: «عزیزترین سوغاتیه غبار پیراهن تو» که بارها از سوی خوانندگان پاپ پارسی‌زبان بازخوانی شده است.

تمام سعی رادیو مهاجرت بر آن است که دقیق‌ترین، معتبرترین و مهم‌ترین اطلاعات را پیرامون استرالیا و استرالیایی‌ها به خوانندگان گرامی ارائه دهد. امیدواریم که از مطالعۀ این مطلب نیز نهایت استفاده را برده باشید.

نظرات، پرسش‌ها و موضوعات مورد علاقهء خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. همچنین برای ما بنویسید که شما ترجیح می‌دهید کدام یک از سوغاتی‌های استرالیا را به یادگار داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا