استرالیازندگی در استرالیاگردشگری استرالیامهاجرت به استرالیا

نقشه استرالیا

نقشۀ استرالیا به سر یک سگ شباهت دارد. استرالیا ششمین کشور بزرگ جهان پس از روسیه، کانادا، چین، ایالات‌متحده و برزیل است. سرزمین اصلی با هزاران‌هزار جزیرۀ کوچک و چندتایی هم جزیرۀ بزرگ‌تر احاطه شده است؛ مساحت آن‌ها روی هم تقریباً با نیمی از مساحت تاسمانیا (Tasmania) برابر است.

اگرچه استرالیا جزیره است، قبلا به گینۀ نو (New Guinea) متصل بوده است. شصت‌وپنج‌هزار سال پیش، زمانی که اولین مهاجران وارد خاک استرالیا و گینۀ نو شدند، این جزایر به هم وصل بودند و قارۀ پیشاتاریخی ساهول (Sahul) را تشکیل می‌دادند. سطح آب‌های دریا پایین‌تر بود و این دو سرزمین با خشکی پل‌مانندی به هم پیوند خورده بودند.

در این قسمت از مجموعه مقالات دربارۀ استرالیا و استرالیایی‌ها نقشه‌های مهم این سرزمین همانند نقشۀ جغرافیایی، نقشۀ جمعیتی و نقشۀ آب‌وهوایی استرالیا را برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم. رادیو مهاجرت شما را به خواندن این مطلب دعوت می‌کند.

نقشه موقعیت جغرافیایی استرالیا

استرالیا بزرگ‌ترین جزیرۀ جهان است که بین اقیانوس هند و اقیانوس آرام قرار گرفته است. کشورهای زیادی در همسایگی استرالیا واقع شده‌اند. نزدیک‌ترین کشورها به استرالیا نیوزیلند از سمت شرق و پاپوآ گینۀ نو (Papua New Guinea) از شمال هستند.

کشورهای همسایۀ استرالیا

کشورهای همسایۀ استرالیا شامل نیوزیلند، پاپوآ گینۀ نو، اندونزی، تیمور شرقی (East Timor | Timor-Leste) و جزایر اقیانوس آرام هستند. کشورهای همسایۀ استرالیا در شرق و شمال استرالیا قرار دارند؛ هریک نیز ابعاد و مشخصات جغرافیایی خاص خود را دارند.

اندونزی

۲۶۰ میلیون نفر در اندونزی زندگی می‌کنند و اکثر آنان مسلمان هستند. زبان رسمی این کشور اندونزیایی و پایتخت آن جاکارتا است.

نیوزیلند

نیوزیلند از دو جزیرۀ بزرگ و ۶۰۰ جزیرۀ کوچک تشکیل شده است. طوطی شب (کاکاپو) و پرندۀ کیوی حیوانات بومی این سرزمین هستند. اقلیم نیوزیلند عموماً معتدل است و چهار فصل دارد. بلندترین کوه نیوزلند کوه آئوراکی (Aoraki) با نام دیگر مونت‌کوک (Mount Cook) نام دارد.

پنج نکته جالب و خواندنی درباره همسایه‌های استرالیا

نکته ۱. نیوزیلند در اقیانوس آرام غربی (western Pacific Ocean) قرار دارد. از دو جزیرۀ اصلی کوهستانی با اقلیم معتدل تشکیل شده است. پایتخت آن شهر ولینگتون (Wellington) است.

نکته ۲. اندونزی در شمال استرالیا قرار دارد و بزرگ‌ترین مجمع‌الجزایر (archipelago) جهان به شمار می‌رود.

نکته ۳. تیمور شرقی همسایۀ شمالی استرالیا و بخشی از قارۀ آسیا است. تیمور شرقی یکی از جدیدترین کشورهای جهان به‌شمار می‌رود. پایتخت آن، شهر دیلی (Dili) است. حدود یک میلیون نفر در تیمور شرقی، کشوری با اقلیم استوایی، زندگی می‌کنند.

نکته ۴. پاپوآ گینۀ نو در شمال استرالیا و نزدیک‌ترین کشور همسایۀ آن است.این کشور کوهستانی مملوء از حیواناتی خاص و منحصربه‌فرد است.

نکته ۵. جزایر اقیانوس آرام گروهی از کشورها هستند که در شرق استرالیا قرار دارند. این کشورها شامل جزایر کوک (Cook Islands)، کالدونیای جدید (New Caledonia)، فیجی (Fiji)، وانواتو (Vanuatu)، ساموآ (Samoa)، تونگا (Tonga) و جزایر سلیمان (جزایر سالومون | Salomon Islands) هستند و در منطقۀ اقیانوسیه واقع شده‌اند.

ایالات و قلمروهای استرالیا

استرالیا کوچک‌ترین قارۀ جهان است که شامل شش ایالت و دو قلمرو می‌شود. ایالت‌های استرالیا نیوساوث‌ولز (New South Wales)، کوئینزلند (Queensland)، جنوب استرالیا (South Australia)، تاسمانیا (Tasmania)، ویکتوریا (Victoria) و استرالیای غربی (Western Australia) هستند؛ قلمرو شمالی (Northern Territory) و قلمرو پایتخت‌نشین استرالیا (Australian Capital Territory) نیز قلمروهای بزرگ‌ترین جزیرۀ جهان محسوب می‌گردند.

نقشه مساحت ایالات و قلمروهای استرالیا

ایالت / قلمرو مساحت بر حسب کیلومتر مربع
مساحت کل
Western Australia | استرالیای غربی ۲.۵۲۷.۰۱۳
Queensland | کوئینزلند ۱.۷۲۹.۷۴۲
Northern Territory | قلمرو شمالی ۱.۳۴۷.۷۹۱
South Australia | جنوب استرالیا ۹۸۴.۳۲۱
New South Wales | نیوساوث‌ولز ۸۰۱.۱۵۰
Victoria | ویکتوریا ۲۲۷.۴۴۴
Tasmania | تاسمانیا ۶۸.۴۰۱
Australian Capital Territory | قلمرو پایتخت‌نشین استرالیا ۲.۳۵۸
Jervis Bay Territory | قلمرو خلیج جرویس ۶۷
AUSTRALIA | استرالیا ۷.۶۸۸.۲۸۷

نکته: قلمرو خلیج جرویس زیرمجموعه نیوساوث‌‌ولز است.

نقشه جمعیت ایالات و قلمروهای استرالیا

ایالت / قلمرو جمعیت به میلیون | ژوئن ۲۰۲۱
NSW | نیوساوث‌ولز ۸,۱۸۹,۲۶۶
VIC | ویکتوریا ۶,۶۴۹,۱۵۹
QLD | کوئینزلند ۵,۲۲۱,۱۷۰
SA | جنوب استرالیا ۱,۷۷۳,۲۴۳
WA | استرالیای غربی ۲,۶۸۱,۶۳۳
TAS | تاسمانیا ۵۴۱,۴۷۹
NT | قلمرو شمالی ۲۴۶,۳۳۸
ACT | قلمرو پایتخت‌نشین استرالیا ۴۳۲,۲۶۶
Australia | استرالیا ۲۵,۷۳۹,۲۵۶

آمار جدول مربوط به جمعیت استرالیا در ۱۷/۰۳/۲۰۲۲ از سوی دولت استرالیا منتشر شده است.

نقشه اقلیم و آب‌وهوای نواحی مختلف استرالیا

در این بخش، اقلیم و آب‌وهوای نواحی مختلف استرالیا را بررسی خواهیم کرد.

اقلیم استرالیای غربی

پرث | Perth

تابستان‌های پرث، گرم و خشک و زمستان‌های آن معتدل است. بارش باران در فصل تابستان متداول نیست اما طوفان،رعدوبرق و باران در ماه‌های سرد سال معمول هستند.

ساحل جنوبی استرالیای غربی ورود جبهه‌های هوای سرد و وزش باد را از سمت قطب جنوب تجربه می‌کند.

اقلیم سواحل شرقی استرالیا

سیدنی، ملبورن و بریزبین (Brisbane)

ساحل شرقی، پرجمعیت‌ترین ناحیۀ استرالیا که معمولاً از حضور توریست‌ها بهره‌مند است،اقلیم مطلوبی دارد. آب‌های اقیانوس نقش مهمی در وضعیت آب‌وهوای این قسمت دارد.

یکی از متداول‌ترین تجربیات در ملبورن تغییر هر چهار فصل سال در عرض یک روز است. لحظه‌ای آسمان آفتابی است و ناگهان بارش باران آغاز می‌شود. هرچه به مناطق شمالی بیش‌تر نزدیک می‌شویم، اقلیم گرم‌تر و خشک‌تری را در پیش خواهیم داشت. آب‌وهوای سیدنی در طی سال، گرم اما معتدل است؛ بریزبن هم گرم‌تر و خشک‌تر است.

تابستان‌هایی داغ با شب‌های گرم، زمستان‌هایی خنک و بارانی (خیلی روزها هم آفتابی) در این ناحیه حکم‌فرما است.

اقلیم استرالیای شمالی

داروین (Darwin) و کنز ( Cairns)

علی‌رغم فاصلۀ میان این دو شهر، آب‌وهوای داروین و کنز شبیه به یکدیگر است. ضلع شمالی استرالیا برخلاف سایر نواحی این سرزمین، هم فصل‌های خشک و هم مرطوب را تجربه می‌کند.

آب‌وهوای داروین از نوامبر تا آوریل مرطوب و دمای آن نیز از ۲۵ تا ۳۴ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است. این فصلِ بسیار شرجی با بارش باران‌های استوایی و وزش طوفان همراه می‌شود. فصل خشک نیز از ماه مه تا اکتبر است؛ روزهایی گرم، خشک، آفتابی و شب‌هایی خنک‌تر دارد. دمای هوا در طول سال زیاد تغییر نمی‌کند اما در فصول خشک، هوا کمتر شرجی می‌شود.

تابستان‌ها، کنز بارش باران را زیاد تجربه می‌کند و هوا داغ و شرجی می‌شود. پاییز و زمستان بارش باران کم‌تر می‌شود اما با وزش شدید باد همراه است. دمای هوا در ما‌های خنک‌تر سال نیز هم‌چنان گرم است اما شرجی نمی‌شود.

اقلیم صحرای استرالیا

اقلیم صحرای استرالیا بسیار گرم و خشک است. تابستان‌ها هم بسیار گرم اما شرجی می‌شود. گاهی دمای هوا به ۵۰ درجۀ سانتی‌گراد نیز می‌رسد. جالب است بدانید زمستان‌های این صحرا با یخبندان همراه است.

وضعیت آب‌وهوای صحرای استرالیا قابل پیش‌بینی نیست؛ ممکن است سال‌‌ها باران نبارد و یا به‌یکباره شدت باران به ایجاد سیل و دریاچه‌های نمک منجر شود.

سخن پایانی

در این مقاله، نقشه‌ها و جداول مربوط به آخرین داده‌های استرالیا را برایتان گردآوری کردیم. با موقعیت جغرافیایی استرالیا و کشورهای همسایۀ این سرزمین شامل نیوزیلند، اندونزی، تیمور شرقی و … آشنا شدیم. وسعت و جمعیت ایالت‌ها و قلمروهای استرالیایی را مرور کردیم. در انتها نیز نقشۀ اقلیمی استرالیا مورد بررسی قرار گرفت.

سپاسگزاریم که برای کسب اطلاعات دربارۀ استرالیا، رادیو مهاجرت را انتخاب می‌کنید. ما را از نظرها، پیشنهادها، انتقادها و پرسش‌های خود بهره‌مند سازید. هم‌چنین در بخش دیدگاه‌ها برایمان بنویسید که پیش از خواندن این مطلب، با کدام یک از کشورهای همسایۀ استرالیا آشنا بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا