استرالیافرهنگ و هنر در استرالیا

14 حقیقت درباره فرهنگ استرالیایی ها در محیط کار

محیط کار در استرالیا فرهنگ خاص و منحصربه‌فرد خود را دارد. شاید مردم سایر نقاط جهان تصور کنند که استرالیایی‌ها مردمان بی‌خیالی باشند اما در حقیقت بسیار تلاش می‌کنند. از این رو، به نظر می‌رسد برخی ابعاد اخلاق کاری در استرالیا تعجب همگان را برانگیزد.

مردم این سرزمین در نگاه خارجی‌ها، انسان‌هایی بسیار خونسرد هستند. برخی جنبه‌های این نگرش به فرهنگ در محیط‌های کاری نیز بسط پیدا می‌کند. آنان همه‌چیز را آسان می‌گیرند، به برقراری تعاملات اجتماعی علاقمندند و مدت زمان زیادی را به اوقات فراغت از کار اختصاص می‌دهند. به همین خاطر آنان‌که جلای وطن می‌کنند، در اولین برخورد با فرهنگ استرالیایی در محل کار انگشت به دهان می‌مانند.

البته ابداً افراد تنبلی نیستند، اتفاقاً بسیار سخت کار می‌کنند. فقط آداب متفاوتی نسبت به فرهنگ‌های دیگر دارند. به‌طور کلی، مردم استرالیا در ساعات کاری روی شغل خود تمرکز می‌کنند و تمایلی به اضافه‌کاری هم نشان نمی‌دهند. به عبارت ساده‌تر، نسبت به کار مصداق «حساب حسابه، کاکا برادر» هستند و مسائل کاری را با موضوعات خانوادگی در هم نمی‌آمیزند.

رادیو مهاجرت نظر خارجی‌هایی جدیدالورود را نسبت به فرهنگ استرالیایی‌ها در محل کار برای شما روایت خواهد کرد. ۱۴ نکته بیش از سایر موارد آنان را به تعجب وا داشته است. پس با رادیو مهاجرت همراه شوید.

حقیقت ۱ | اکثر استرالیایی‌ها با خودروی شخصی سر کار می‌روند

درست است که اقلیم استرالیا بسیار مطبوع و دل‌انگیز است اما به‌نظر نمی‌رسد که مردم در زندگی روزمره به هوای آزاد علاقه نشان دهند. در حقیقت، طبق یک پژوهش، دو سوم استرالیایی‌ها با ماشین خودشان به محل کار می‌روند. علاوه بر این، تنها ده درصد مردم این کشور برای رسیدن به محل کار از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند.

مردم ملبورن با دوچرخه هم سر کار می‌روند اما در سیدنی کسی تمایل زیادی به دوچرخه‌سواری تا محل کار ندارد. سیدنیایی‌ها 😉 (مردم سیدنی) مترو را به دوچرخه‌سواری ترجیح می‌دهند آن هم درصورتی‌که با خودرو خود راه نیفتند! بیشتر کسانی که ترک میهن کرده‌اند و سیدنی را برای اشتغال برگزیده‌اند، چنین ابراز می‌کنند که مردم سیدنی دوچرخه‌زده هستند! تنها رانندگان نیستند که نسبت به دوچرخه، کینهٔ شتری دارند بلکه مقررات دوچرخه‌سواری هم در این شهر بسیار سخت‌گیرانه هستند.

حقیقت ۲ | استرالیایی‌ها صبح زود عازم محل کار می‌شوند

ساعت شروع کار در بسیاری از کشورهای جهان ۹ صبح به بعد است اما در استرالیا باید سحرخیز بود. استرالیایی‌ها کار خود را زودتر و حدود ساعت ۸:۳۰ صبح شروع می‌کنند. البته قرار نیست پایان ساعت کاری آنان هم زودتر باشد!!
ساعات کاری استرالیایی‌ها عموماً طولانی‌تر از سایر فرهنگ‌ها است. البته این مسئله سبب می‌شود که قدری راحت‌تر کار کنند. مثلاً در استرالیا زمان‌بندی مشخصی برای صرف ناهار وجود ندارد و کارکنان طبق میل خودشان زمانی را به این وعدهٔ غذایی اختصاص می‌دهند که با برنامه‌ریزی شخصی آنان تناسب داشته باشد.

از طرف دیگر، کارکنان استرالیایی اغلب اوقات برای تأخیر پس از صرف ناهار به مدیر خود اطلاع نمی‌دهند چون در زمانی که استراحت نمی‌کنند، تمرکز زیادی روی انجام وظایف خود دارند. برای همین است که پنج دقیقه تأخیر تفاوتی ایجاد نمی‌کند. این مسئله سبب شده است تا مردمان دیگر کشورها، فرهنگ کار گروهی استرالیایی‌ها را تحسین کنند.

 حقیقت ۳ | استرالیایی‌ها در ساعات کاری حسابی تلاش می‌کنند

یکی دیگر از نتایج ساعات کاری منعطف در محیط‌های کاری این کشور، سخت‌کوشی کارکنان در طول ساعات کاری است. به‌هرحال، هر چه زودتر کار خود را تمام کنند، زودتر هم به خانه می‌رسند. مردمان این سرزمین بیش از هر ویژگی دیگری، برای پشتکار و بهره‌وری، ارزش زیادی قائل می‌شوند.

در سال‌های اخیر، یکی دیگر از خصوصیات فرهنگ محیط کار در استرالیا برجسته شده است. هفته‌های کاری در استرالیا طولانی‌تر از همهٔ جهان است. اما نگرش آسان‌گیر مردم باعث می‌شود که از این بابت گله و شکایتی نداشته باشند.

حقیقت ۴ | استرالیایی‌ها پذیرای انجام وظایف کاری اضافه هستند 😯

هیچ یک از شرکت‌های مطرح جهان دید خوبی نسبت به کارمندی ندارند که برای انجام وظایف نه بیاورد. این قاعده دربارهٔ استرالیا هم صدق می‌کند و به‌ندرت پیش می‌آید که کارکنان برای قبول مسئولیت بیشتر دست رد به سینه مدیر بزنند. حتی زمانی‌که جدول زمانی آنان پر باشد هم با عبارت «نگران ندارن که!» پاسخ می‌دهند و آن را در برنامهٔ خود می‌گنجانند.

حقیقت ۵ | استرالیایی‌ها وقت‌شناس هستند

بسیاری از خارجی‌هایی که در استرالیا مشغول به کار هستند، بر وقت‌شناسی استرالیایی‌ها تأکید می‌کنند. شاید این ویژگی با نگرش کلی مثبت آنان در تضاد باشد اما یکی از ابعاد فرهنگ کاری این کشور به شمار می‌رود. با توجه به اینکه در طول روز باید وظایف فراوانی را به انجام رساند، مدیریت زمان از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود.
حتی اندکی تأخیر هم قابل چشم‌پوشی نیست. در ضمن، ممکن است همکارانتان تصور کنند که وقتشان را تلف می‌کنید. مخصوصاً که خودشان دست کم چند دقیقه‌ای زودتر در محل کار حاضر می‌شوند.

البته وقت‌شناسی تعریفی گسترده‌تر از سر وقت بودن دارد. اگر ۳۰ دقیقه به جلسه‌ای اختصاص داده شده است، معمولاً انتظار ندارید که بیشتر طول بکشد. بنابراین باید همه‌چیز کوتاه، مختصر و مرتبط با موضوع جلسه مطرح شود.

حقیقت ۶ | سلسله‌مراتب کمتری در محیط کار وجود دارد

برخلاف سایر کشورها، مردمان استرالیا برای سلسله‌مراتب دارای ارزش چندانی قائل نمی‌شوند. در بیشتر ادارات، با کارکنان مانند هم رفتار می‌شود. در استرالیا، تأکید اصلی روی کار گروهی و داشتن روحیهٔ تیمی است و قرار نیست روی اشخاص تمرکز باشد.
در نتیجه، جو آرام محیط‌های کاری برای خارجی‌های شاغل در استرالیا اندکی باورنکردنی است. همچنین، این امر سبب می‌شود تا فرهنگ رقابت در محل کار نسبت به کشورهای دیگر کمرنگ‌تر باشد.

حقیقت ۷ | مردم صریح و بی‌پرده صحبت می‌کنند

سلسله‌مراتب کمتر در ادارات باعث می‌شود تا افراد  نظر خود را صریح به زبان آورند. در حقیقت، مدیران اجرایی، کارکنان را تشویق می‌کنند تا نظر خود را مطرح کنند و افکارشان را به اشتراک بگذارند. فرهنگ هم‌اندیشی در محیط‌های کاری برقرار است و همه فرصت اظهار نظر پیدا می‌کنند و به صحبت‌های آنان توجه می‌شود.

این خصلت تنها به ادارات محدود نیست و استرالیایی‌ها مردمانی رک و صریح هستند. به راحتی افکارشان را به زبان می‌آورند؛ در نتیجه برقراری ارتباط ساده‌تر و صادقانه‌تر صورت می‌گیرد.

حقیقت ۸ | استرالیایی‌ها بدون تکلف صحبت می‌کنند

در ادارات استرالیا، زبان محاورهٔ ساده و بی‌تکلف رواج دارد. پس تعجب نکنید که گفتگوی همکاران فارغ از رتبهٔ شغلی پر از اصطلاحات عامیانه و واژه‌های کوتاه‌شده باشد. مثلاً به جای «داکیومنت» تنها به «داکو» بسنده می‌کنند! به صفحات گسترده، «اسپرد شیت اکسل» نمی‌گویند و «اسپردی» را کافی می‌دانند. پس تعجب نکنید اگر به جای ارائه با پاورپوینت به شما گفتند پرزو (مخفف پرزنت‌کردن با پاورپوینت). [پرزنت‌کردن (To Present) در زبان انگلیسی به معنای ارائه‌دادن است.]

حقیقت ۹ | استرالیایی‌ها گاهی در محل کار بدوبیراه می‌گویند

از مدیران اجرایی استرالیایی بعید نیست که در جلسات ناسزا بگویند. ممکن است فرهنگ‌های محافظه‌کار از چنین موضوعی شوکه شوند اما فحش‌ها بخش ضروری واژگان استرالیایی‌ها به‌شمار می‌روند. آنان خشم خود را با بدوبیراه گفتن بروز می‌دهند و قدرت را چنین تلقی می‌کنند.

حقیقت ۱۰ | استرالیایی‌ها عشق قهوه هستند

کارکنان ادارات استرالیا گاه و بیگاه زمانی را صرف نوشیدن قهوه می‌کنند. ساعات کاری منعطف این امکان را برای افراد ایجاد می‌کند که هر زمان بخواهند، بیرون بروند و گلوی خود را با جرعه‌ای قهوه گرما ببخشند. اصلأ فرهنگ کار در استرالیا به رایحهٔ قهوه معطر است. استرالیایی‌ها قهوه‌خور قهار هستند.

آمریکایی‌ها معمولاً هنگام صرف ناهار دربارهٔ کار صحبت می‌کنند. استرالیایی‌ها بدین منظور کافه می‌روند و حین این‌که قهوه میل می‌کنند، حرف‌های کاری هم می‌زنند. حتی اگر در جلسه‌ای مذاکره نشود، آداب نوشیدن قهوه برقرار می‌ماند.

در واقع، استرالیایی‌ها سالانه بالغ بر ۸۰۰ میلیون دلار برای کافه و رستوران هزینه می‌کنند. هر استرالیایی پنج کیلوگرم قهوه در سال نوش جان می‌کند!

حقیقت ۱۱ | استرالیایی‌ها در محیط کسب‌وکار برخوردی صمیمانه دارند

همهٔ جهان شوخ‌طبعی استرالیایی‌ها را تحسین می‌کنند. آنان زندگی و کار روزانه را با طنازی سپری می‌کنند. در جلسات هنگامی معمولاً تنش را با تعریف یکی دو تا لطیفه برطرف می‌کنند تا یخ حاضرین آب شود.

اگر اشتباهی سر بزند یا مشکلی پیش آید، به جای آنکه غر بزنند و نگران شوند، شوخی می‌کنند و جوک می‌گویند. درحالی‌که بعضی از طنز و کنایه دوری می‌کنند، در استرالیا نوعی روش سازگاری محسوب می‌شود.

حقیقت ۱۲ | استرالیایی‌ها اهل معاشرت هستند

فرهنگ محیط کار در استرالیا باعث می‌شود که کارکنان فرصت معاشرت و گپ‌زدن پیدا کنند. ساعات کاری انعطاف‌پذیر زمانی را برای صحبت با همکاران فراهم می‌کند. البته از این رو استرالیایی‌ها بعد از کار علاقه‌ای به معاشرت نشان نمی‌دهند.

اگر بعد از ساعات کاری قرار بیرون‌رفتن بگذارند، مثلاً چهارشنبه ساعتی با هم وقت می‌گذرانند و مانند سایر کشورها نیستند که حتماً تا پایان هفته منتظر بمانند. البته این نکته همیشه صادق نیست.

حقیقت ۱۳ | کار و زندگی را در استرالیا قاطی نمی‌کنند

استرالیایی‌ها اغلب بالغ بر ۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند. با این حال، همچنان در تلاشند تا میان کار و تفریح توازن برقرار کنند. بسیاری از خارجی‌ها این  رویکرد را می‌ستایند. کسب‌وکارها هم کارکنان را به پیروی از این روش تشویق می‌کنند.
در فصل تعطیلات، استرالیایی‌ها یک هفته را در کنار خانواده می‌گذرانند. تابستان هم که می‌شود، از آب‌وهوای گرم لذت می‌برند.

 حقیقت ۱۴ | مرخصی سالانه در استرالیا ۲۰ روز است

به پاس تلاش و کوشش مردمان استرالیا، اندکی استراحت و تمدد اعصاب لازم است. طبق قانون، مرخصی سالانه در استرالیا ۲۰ روز است. این روزها جدا از تعطیلات رسمی هستند.

ممکن است آمریکایی‌ها از این زاویه که به فرهنگ کار در استرالیا بنگرند، تشنج کنند! برخلاف آن‌ها، انگلیسی‌ها اصلاً از این مسئله تعجب نمی‌کنند چون مرخصی سالانهٔ خودشان ۲۵ روز در سال است. در مجموع، هر استرالیایی ۵۰ روز در سال را در تعطیلات به‌سر می‌برد.

 

 در پایان …

با ۱۴ نکتهٔ جالب دربارهٔ فرهنگ کار در استرالیا آشنا شدیم که آن را از سایر کشورهای پیشرفتهٔ جهان متمایز می‌کند. شاید پس از خواندن این حقایق، بین مقاصد مختلف مهاجرت برای کار، سرزمین آفتابی استرالیا را انتخاب کنید که به‌نظر می‌رسد فرهنگ مردمانش اندکی نزدیکتر از سایر فرهنگ‌ها به فرهنگ خوش‌مشرب ایرانیان است.

رادیو مهاجرت منتظر دیدگاه‌های شما خوانندگان گرامی است. برای ما بنویسید که از خواندن کدام حقیقت دربارهٔ فرهنگ استرالیایی‌ها در محیط کار متعجب شدید و دانستن کدام یک شما را برای مهاجرت کاری به این کشور تشویق کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا